Krijesnica sudjelovala na regionalnoj konferenciji “Glas onkoloških pacijenata” u Zagrebu 6. i 7. rujna
U Zagrebu je 6. i 7. rujna održana regionalna konferencija “Glas onkoloških pacijenata” koja je okupila predstavnike 25 onkoloških udruga iz deset zemalja. Na njoj je sudjelovala i izvršna direktorica Krijesnice, Mirela Stanić-Popović, kao panelistica na temu “Nejednakosti u skrbi za oboljele: Kako ih smanjiti?”.
Ono što je izvršna direktorica Krijesnice označila kao ključne probleme u nejednakosti skrbi za oboljele su činjenica da Hrvatska na zdravstvo izdvaja dvostruko manje od EU prosjeka. Dodatno, hrvatski pacijenti značajno kasnije dobivaju lijekove – u prosjeku je potrebno čak 499 dana od centralnog odobrenja Europske agencije za lijekove do dostupnosti lijeka kod nas. Ali još važnije, naglašeno je da je našim pacijentima dostupan zabrinjavajuće mali broj inovativnih lijekova. Izvršna direktorica navela je da prema podacima za 2022. godinu, od 168 odobrenih lijekova u Europskoj uniji, kod nas ih je bilo dostupno samo njih 46. Pa čak i kad lijekovi postanu dostupni, to je uglavnom u suženim indikacijama i za ograničen broj pacijenata. Lijekovi su sastavni dio zdravstvenih usluga, u dolasku su brojni, ali već i danas ih ima jako naprednih koji doslovno mogu spasiti, ili značajno produljiti život i unaprijediti kvalitetu života naših bolesnih sugrađana.
U svom izlaganju naglasila je da je ključna točka buduće vizije zdravstva upravo usmjerenost na pacijenta ili kako često čujemo „pacijent u središtu“. Da bi to postigli, svaki pacijent bi trebao imati jasno definirani put svog liječenja koji se sastoji od kliničkog i informacijskog puta. Na to se nadovezuju i sami ishodi liječenja. Zdravstvo orijentirano prema ishodima liječenja postiže se izradom smjernica liječenja, multidisciplinarnim pristupom liječenju, sustavnim mjerenjem kliničkih ishoda liječenja, prikupljanjem i analizom svih dostupnih podataka. U ovome bitnu ulogu ima digitalizacija sustava, odnosno adekvatno sakupljanje i obrada podataka. I naravno, podaci o uspješnosti liječenja moraju biti javno dostupni i transparentni. Važno je i da su građanima svi specijalisti, dijagnostički pregledi i zahvati dostupni u razumnom roku.
Zaključno, izvršna direktorica Krijesnice napomenula je da način na koji je sada organiziran zdravstveni sustav jednostavno ne odgovara stvarnim, a pogotovo ne budućim, potrebama stanovništva. On je zastario i nije orijentiran na pacijenta. Kao društvo, trebamo konsenzus oko vizije zdravstvenog sustava 2030. godine – kakav zdravstveni sustav će biti u stanju odgovoriti na rastuće zdravstvene potrebe? Kakav bolnički sustav nam je potreban i kakvi kadrovi da bismo dosegli postavljene strateške ciljeve? To možemo postići samo dobrom organizacijom i profesionalnim upravljanjem temeljem vizije sustava te ulaganjem u sustav.
Dakle, personalizirati pristupe pacijentima tamo gdje je to nužno, a unificirati procedure i put liječenja gdje je god moguće.
Ovaj zanimljiv panel moderirao je profesor Velibor Mačkić sa Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, a zajedno sa izvršnom direktoricom Krijesnice na panelu su sudjelovali i gospođa Andrea Čović Vidović iz predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, zatim profesor Šime Smolić sa zagrebačke Ekonomije te doc.dr.sc. Branko Ančić iz Instituta za društvena istraživanja i Miloš Ičević iz kompanije Astra Zeneca.
Zahvaljujemo udruzi Sve za nju na pozivu na sudjelovanju, smatramo kako je važno osim direktnog rada s ljudima kao što radimo svakodnevno, zagovarati pozitivne promjene u našem zdravstvenom sustavu.
Na konferenciji je donesena i Zagrebačka deklaracija koju je potpisalo dvadeset i pet udruga iz deset zemalja (Poljska, Češka, Sjeverna Makedonija, Hrvatska, Bugarska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Srbija, Slovenija, Kosovo).
Sve potpisnice su suglasne oko toga kako treba osigurati da svaki pacijent, bez obzira na to gdje živi, ima pristup najvišim standardima prevencije, rane dijagnostike, liječenja i kliničkih ishoda.
Pet je ključnih točaka Zagrebačke deklaracije: unaprjeđenje prevencije, unaprjeđenje ranog dijagnosticiranja, unaprjeđenje mogućnosti liječenja, zatim optimiziranje kliničkih ishoda te implementacija strategija i planova za borbu protiv raka.
U linku možete pročitati cijelu Zagrebačku deklaraciju: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.svezanju.hr/wp-content/uploads/2024/09/zagrebacka-deklaracija-2024-hr.pdf Krijesnica će i dalje nastaviti, kao što je radila i sve ove godine, biti glas naših malih Krijesnica.