Osim što se bore s liječenjem i simptomima bolesti, djeca i mladi suočeni s malignim bolestima često se osjećaju izolirano od svog svakodnevnog života i iskustava koja njihovi vršnjaci uzimaju zdravo za gotovo. Izolacija može dovesti do smanjenja samopouzdanja i negativne percepcije o sebi.
Izostanak interakcije s vršnjacima, sudjelovanje u svakodnevnim aktivnostima i stjecanje novih iskustava može imati duboki utjecaj na njihovu psihološku dobrobit. Traume koje proživljavaju tijekom liječenja često rezultiraju posttraumatskim stresnim poremećajem i drugim emocionalnim i psihološkim poteškoćama koje sustav zdravstvene skrbi često zanemaruje.
Ovo stanje otežava potpunu integraciju djece koja su preboljela maligne bolesti u društvo, a tabui u nekim sredinama dodatno doprinose njihovoj marginalizaciji. Postoji nesigurnost oko pružanja podrške ovim mladima, što često rezultira neaktivnošću.
Liječenje malignih bolesti može ostaviti različite fizičke i psihosocijalne posljedice, kao što su problemi s kretanjem, hormonalne promjene, osjećaj socijalne izolacije, depresija i poteškoće u traženju zaposlenja.
Mladi koji su se oporavili od ovih bolesti suočavaju se i sa specifičnim socijalnim preprekama poput pitanja vezanih uz osiguranje, vozačke dozvole ili invaliditet.
Udruga Krijesnica aktivno se bavi rehabilitacijom kroz organizaciju različite programa i aktivnosti:
Kroz sve ove aktivnosti, mladi imaju priliku povezati se s vršnjacima koji dijele slična iskustva. Uz to, Krijesnica pruža i psihološko savjetovanje kako bi se pružila dodatna podrška u suočavanju s emocionalnim izazovima.
"Krijesnica – udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima“ korisnica je institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.