01/3770-022
krijesnica@krijesnica.hr
flagEngleski
flagHrvatski
Facebook
YouTube
  • Naslovnica
  • O Krijesnici
    • Aktivnosti Krijesnice
    • Projekti
    • Naš tim
    • Krijesnica i mediji
    • Naši dokumenti
    • Natječaji
    • Volonteri
    • Naše priče
  • Mladi Krijesnice
    • Priče Mladih Krijesnice
  • Kutak za roditelje
  • Novosti
  • Kontakt
  • Doniraj
  • KrijesnicaApp

Održan Sajam zdravstvenih inovacija povodom Svjetskog dana zdravlja

travanj 8, 2022KrijesnicaBuđenje svijesti
image_pdfimage_print

7. travnja 2022. godine u Zagrebačkom inovacijskom centru – ZICER održan je Sajam zdravstvenih inovacija u organizaciji udruge Krijesnica u suradnji s partnerima u sklopu ESF projekta „Zdravstveni opservatorij“ povodom Svjetskog dana zdravlja.

Sajam zdravstvenih inovacija organiziran je s ciljem poticanja rasprave o značaju inovacija u pružanju  kvalitetne zdravstvene skrbi i upravljanju promjenama, na kojem se je predstavilo nekoliko inspirativnih primjera zdravstvenih inovacija koje su zaživjeli u hrvatskoj praksi te se kontinuirano razvijaju u kontekstu uvođenja promjena u zdravstvu i pomaka prema kvalitetnijoj, integriranijoj i dostupnijoj zdravstvenoj skrbi. Široj javnosti su se predstavile i zanimljive inovacije i dobre prakse osmišljene od strane organizacija civilnog društva i studenata – mladih lidera u korist ublažavanja poteškoća ranjivih i ugroženih skupina.

Svjetski dan zdravlja obilježava se od 7. travnja 1948. kada je osnovana Svjetska zdravstvena organizacija, kako bi se dao naglasak na određenu zdravstvenu temu radi podizanja javne svijesti o postupcima koje svaki pojedinac i društvo mogu učiniti za svoje zdravlje tijekom cijele godine. Moto ovogodišnjeg Dana zdravlja glasi „Naš planet, naše zdravlje“, a pažnja je usmjerena na poduzimanje hitnih i prijeko potrebnih radnji kako bismo Zemlju i njezine stanovnike održali zdravima.

Sajam je otvorila izvršna direktorica udruge Krijesnica Mirela Stanić-Popović, uz pozdravne riječi predsjednice Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora, dr.med. Renate Sabljar-Dračevac. Uvodno izlaganje na temu „Inovacija i kreativnog liderstva u zdravstvu“ održao je prof. dr. sc. Velimir Srića.

Nakon uvodnog izlaganja, uslijedila je panel rasprava „Zdravstvene inovacije u hrvatskoj praksi – akteri u uvođenju promjena“ u kojoj su sudjelovali dr. med. Dragan Lovrović (KBC Rijeka), Lidija Penko (Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka), prof. dr. sc. Mariastefania Antica (Institut Ruđer Bošković), dr.sc. Mihaela Grubišić Šeba i Kristina Ferara Blašković (Dr.hr – Vaš online doktor) i Nikola Serdarević (udruga Terra) te brojne organizacije civilnog društva.

Svoje inovacije i dobre prakse pod motom „Građani u akciji za bolje zdravlje i zdravstvo“ predstavili su studenti i organizacije civilnoga društva:

DEBRA, društvo oboljelih od bulozne epidermolize predstavila je Resursni centar za oboljele od bulozne epidermolize koji pruža usluge „sve na jednom mjestu“ te je dopuna zdravstvenoj i socijalnoj skrbi. Obzirom na specifičnost rijetkih bolesti te da zaista mali broj zdravstvenih djelatnika zna o specifičnostima rijetkih dijagnoza, takvi centri najbolje poznaju potrebe korisnika i njihovih obitelji. Također, kroz okupljanje obitelji razmjenjuju se iskustva. DEBRA centar nastoji osigurati zaokruženu cjelinu u integriranoj, multidisciplinarnoj i cjelovitoj skrbi.

Studentica preddiplomskog studija Sestrinstva na Sveučilištu Sjever, Iva Lovrinović, prezentirala je svoju inovativnu ideju pametne narukvice s jedinstvenim QR kodom. Sadašnje identifikacijske narukvice nisu dostatne, sadrže samo osnovne podatke o pacijentu, a nisu dugotrajno primjenjive jer su izrađene od papira koji može izblijedjeti, smočiti se ili otrgnuti s ručnog zgloba pacijenta. Zato bi opisana pametna narukvica bila idealna inovativna ideja za financijski malu, ali kvalitetom veliku promjenu u zdravstvenom sustavu.

Udruga Krijesnica, predstavila je KrijesnicaApp, web aplikaciju namijenjenu djeci i obiteljima suočenima s malignim bolestima, mladim osobama liječenim u djetinjstvu te medicinskom osoblju i volonterima, kako bi im olakšala međusobno povezivanje te pružila podršku, odgovore na brojna pitanja i informacije o pogodnostima Krijesnice. Također, KrijesnicaApp olakšava način predaje zahtjeva za korištenje mnogobrojnih pogodnosti koje pruža udruga sama ili u suradnji s drugim dionicima.

Udruga LaVerna – Volonteri u palijativnoj skrbi predstavila je ZaČin ljubavi, online ponudu začinskog bilja, ali i ponudu začinskog bilja na štandovima. Cilj ove inovacije je na zanimljiviji i pristupačniji način informirati i senzibilizirati sugrađane o palijativnoj skrbi, o potrebama palijativnih bolesnika i članova njihovih obitelji te o uslugama koje La Verna pruža s ciljem poboljšanja skrbi s naglaskom na ulogu i značaj volontera u palijativnoj skrbi.

Student preddiplomskog studija Sestrinstva na Sveučilištu Sjever, Martin Petrić predstavio je pametnu narukvicu u bolničkom informacijskom sustavu koja je inovativan pokušaj stvaranja uređaja koji služi boljem praćenju potrošnje materijala u cjelokupnom procesu liječenja pacijenata. Prednost korištenja ove narukvice je u tome što omogućuje praćenje potrošnje materijala zasebno za svakog pacijenta, štedi vrijeme prilikom izrade završnog računa te omogućuje uvid u količinu potrošnje svakog djelatnika. Zahvaljujući tim podacima, moguće je dobiti uvid o efikasnost rada pojedinih djelatnika te odrediti točnu količinu troškova za ustanovu. Razvoj ovakve tehnologije zasigurno bi potaknuo razvoj bolničkog digitalnog ekosustava koji bi unaprijedio poslovanje i postavio nove trendove u liječenju, ali i praćenju bolničkih resursa.

Savez društava multiple skleroze Hrvatske predstavio je dvije inovacije. MSTV – prvu online televiziju za osobe s multiplom sklerozom i Virtualnog MS Savjetnika. MSTV je prva online televizija za osobe s multiplom sklerozom u sklopu koje se objavljuju podcastovi u kojim gostuju stručnjaci s područja zdravstva, zakonodavstva, pacijenti i svi koji su na bilo koji način povezani s multiplom sklerozom. Virtualni MS Savjetnik je usluga koja pruža stručno savjetovanje pacijentima s MS-om putem online obrasca i odgovaranja na upite putem videa.

Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka predstavila je bolničku putovnicu za osobe s poremećajem iz spektra autizma. KBC putovnica u papirnatom zapisu sa QR kodom je dokument koji omogućava liječnicima i medicinskom osoblju da brzo uvide način funkcioniranja osobe s autizmom i lakše provedu pretrage i preglede, kao i moguću njegu pri boravku na liječenju. Nadalje, svrha ove inovacije je da se osobama s autizmom i njihovim obiteljima – pratnjom skrati vrijeme čekanja na preglede i zahvate te izbjegnu nesporazumi u čekaonicama prema drugim pacijentima koji ne shvaćaju zašto osoba s autizmom ima prioritet i ne može čekati. Budući da su osobe s autizmom većinom neverbalne i ne znaju se izraziti te imaju nepoželjna ponašanja kada trebaju čekati, a što je zahtjevno i za medicinsko osoblje i za roditelje u pratnji, ovom putovnicom se taj proces skraćuje i brže rješava.

 

O Zdravstvenom Opservatoriju:
Platforma za međusektorsku suradnju u području zdravstva koja kontinuirano prikuplja informacije o potrebama i iskustvima korisnika zdravstvenog sustava, prati učinkovitost zdravstvenih politika, provodi tematska istraživanja i predlaže inovativne smjernice za razvoj javnih politika utemeljenih na dokazima. Više na: http://krijesnica.hr/zdravstveni-opservatorij/

Organizaciju Sajma u sklopu projekta „Zdravstveni opservatorij“ je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Sadržaj priopćenja isključiva je odgovornost Krijesnice – udruge za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima.

Prethodna objava Brošura “Prehrana djece na liječenju od maligne bolesti” Slijedeća objava Objavljen prvi znanstveni članak istraživača Zdravstvenog opservatorija o ulozi medicinskih sestara kao koordinatora skrbi u integracijskim procesima palijativne skrbi

Pretraga

Nove objave

  • Javni poziv inovatorima za dostavu primjera inovacija i dobrih praksi u zdravstvu
  • “Dobra djela stvaraju heroje”
  • Pedijatrijska palijativna skrb
  • Krijesnica traži vanjskog IT suradnika na projektu Zdravstveni opservatorij – Pozivi na dostavu ponude
  • Priče Mladih Krijesnica

Arhiva

Kategorije

Aktivnosti KrijesniceMladi KrijesniceKutak za roditeljeNovostiKontakt
Design by Krijesnica
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish.Accept Read More
Pregled privatnosti